Zasady prawidłowej higieny kosmetyków i narzędzi do makijażu

Porady dermatologa: Zasady prawidłowej higieny kosmetyków i narzędzi do makijażu

Higiena skóry twarzy, akcesoriów do makijażu,  jak też samych kosmetyków jest bardzo ważna. 

Jeśli o nią nie zadbamy , możemy doprowadzić do rozprzestrzenienia się zarazków na twarzy, które mogą okazać się bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia.

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, jakie to może nieść nieprzyjemne konsekwencje i powodować różne infekcje skórne: zapalenie meszków włosowych, liszajec, brodawki.

Za bakteryjne zakażenia skóry odpowiadają  paciorkowe i gronkowce , czasem problem stanowią też wirusy lub grzyby.

Nasze ręce są najczęściej używaną częścią ciała, dotykami nimi wszystko, czasem nawet  się nad tym nie zastanawiając- dotykamy też naszej twarzy! Co gorsza aplikujemy sobie nimi różne kremy nawilżające czy przeciwzmarszczkowe, podkłady i inne kosmetyki. W ten sposób narażamy na zanieczyszczenia nie tylko naszą twarz ale zarazki przechodzą na kosmetyki, których używamy. 

Skóra ma własną obronę przeciwbakteryjną , a kosmetyki zawierają odpowiednie substancje, które  chronią je przed pleśnią, drożdżami i bakteriami, na które są narażone w czasie codziennego użycia. Jednak wszystko ma swoje granice i ochrona ta jest ograniczona. Im większa jest obecność wody tym większe prawdopodobieństwo wzrostu i rozmnażania się drobnoustrojów. Ciągłe otwieranie, wkładanie palców i innych przedmiotów naraża kosmetyk na zanieczyszczenia i utratę stabilności mikrobiologicznej

Poniżej znajdziecie najważniejsze zasady , które należy stosować, aby uniknąć opisanych wyżej problemów i aby nasze kosmetyki były bezpieczne, a makijaż pięknie wykonany.

Pierwsza zasada, aby zapobiegać podrażnieniom i infekcjom to: zawsze myj ręce przed dotknięciem skóry twarzy i przed aplikacją  kosmetyków lub wykonywaniem makijażu.

Zasad druga to: zawsze myj twarz przed aplikacją kremu lub makijażu. Poprzez tę prostą czynność pozbywamy się z twarzy brudu, smogu, nadmiaru sebum i zarazków. Jeśli nałożymy kosmetyk na nieoczyszczoną twarz, stwarzamy wówczas bardzo korzystne warunki do powstawania alergii, podrażnień, infekcji i pryszczy. 

Trzecia zasada to: jeśli to możliwe unikaj dotykania twarzy i rozprowadzania kosmetyków bezpośrednio za pomocą palców. W ten sposób zmniejszymy prawdopodobieństwo zakażenia mikrobiologicznego. Szczególnie makijaż powinniśmy wykonywać za pomocą odpowiednio dobranych narzędzi ( pędzle, gąbki itp.), dzięki temu zostanie on nałożony dokładniej i zredukujemy możliwość zarażenia. Jednak uwaga! Akcesoria te też mogą stać się prawdziwym rajem dla bakterii, jeśli nie zadbamy o ich higienę. Aby tego uniknąć należy je regularnie czyścić, a także wymieniać od czasu do czasu, podobnie jak to robimy w przypadku szczoteczek do zębów. Na pędzlu lub gąbce pozostają pozostałości po podkładzie, martwe komórki, sebum. To tez może być źródłem infekcji skórnej.

Czwarta zasada to: po użyciu należy oczyścić pędzle i gąbki papierowym ręcznikiem, chusteczką nawilżaną lub strząsając resztki produktów. Dla lepszego i szybszego oczyszczenia można posłużyć się chusteczką nawilżoną alkoholem.  Jeśli nasze pędzle będą brudne, utrudnione będzie też poprawne nałożenie podkładu czy pudru, nie osiągniemy jednolicie gładkiej powierzchni twarzy. Z czasem też narzędzia się zużywają, włosie staje się sztywne, co może prowadzić do podrażnień, zwłaszcza w przypadku bardzo delikatnej skóry.

Jak czyścić różne akcesoria do makijażu oraz kosmetyki typu pomadki, tusze, kredki czy korektory?

Pomadki i końcówki korektorów czyścimy przy użyciu chusteczki nawilżonej alkoholem, ścierając z wierzchu  cienką warstwę kosmetyku.

Pędzel do maskary należy czyścić po każdym użyciu z pozostałości po tuszu, najlepiej wodą , zanim z powrotem zostanie włożony do opakowania z maskarą.

Zasada piąta to: regularne, minimum raz w tygodniu czyszczenie i dezynfekcja pędzli, gąbek i innych narzędzi do makijażu. Osoby cierpiące na infekcje skórne powinny to robić każdego dnia.

Pędzle i gąbki muszą być czyszczone raz w tygodniu. Jest to bardzo proste. Można to robić za pomocą mydła lub delikatnego szamponu. Następnie włosie pędzla zamoczyć na kilka minut w szklance z alkoholem etylowym w celu lepszej dezynfekcji i usunięcia substancji oleistych pozostałych z kosmetyków.

Można też spryskać je dostępnymi na rynku płynami odkażającymi.

Następnie za pomocą papierowego ręcznika pozbywamy się nadmiaru wody i odkładamy, na suchy ręcznik, aby naturalnie wyschły.  Pamiętamy, aby kłaść je na płasko, nigdy nie stawiamy włosiem do góry. Doprowadzi to do gromadzenia się wody w nasadzie pędzla, co stworzy doskonałe środowisko do rozwoju bakterii.

Szósta zasada to: regularnie przynajmniej raz w miesiącu wymieniaj pędzle i gąbki.

Siódma zasada to: nie dziel się swoimi kosmetykami z przyjaciółkami.

Uchroni cię to przed zakażeniami bakteryjnymi lub infekcjami wirusowymi.

Zasada ósma to: jeśli masz infekcję skórną lub trądzik musisz czyścić i dezynfekować narzędzia po każdym użyciu.

Jeśli zachorowałaś na zapalenie spojówek musisz wymienić maskrę i kredkę.

Zasada dziewiąta to:  sprawdzaj daty ważności produktów.

Termin ważności kosmetyków (PAO) wskazany jest zawsze na opakowaniu, jest to termin określający okres ważności produktu od pierwszego otwarcia. Po tym czasie produkt traci swe właściwości, niektóre substancje utleniają się, masa może nie być już tak jednorodna, zmianie może ulec kolor i zapach. 

Utrzymuj swoje kosmetyki i akcesoria w czystości, a dzięki temu będziesz się cieszyć zdrową i piękna skórą. Stosując powyższe rady, unikniesz wielu problemów.